Oslavy 500 let REformace

Ve dnech 12.- 15.10. 2017 si připomínal náš karvinský sbor výročí 500 let reformace. A nenechal si to pro sebe! Program pro veřejnost byl různorodý a myslelo se na všechny generace, takže si každý mohl přijít na své. Probíhal na několika místech v Karviné a to i před KC Agape, kde si od pátku do něděle mohli kolemjdoucí vyzdobit svůj reformční perník nebo se podílet na opisu Listu Římanům.

Oslavy započala přednáška našeho pastora Emila Macury s názvem Martin Luther – příběh odvahy, která se konala v literárním salonku regionální knihovy v Karviné-Mizerově. Přednášející nám objasnil, co je to vlastně ta reformace : „Co uděláme s věcí, když se pokazí? Vyhodíme a koupíme novou, ale v minulosti tomu bylo jinak! Lidé měli touhu věci opravit, reformovat. A tak to bylo i s církví. Přišel jeden borec a rozhodl se stát za svým názorem, že je čas na obnovu…“ Dostala se nám možnost nahlédnout do života tohoto borce, Martina Luthera, a díky paní Vandě jsme se zaposlouchali do líbivých tonů klavíru a připomněli jsme si i Lutherovu nejznámější píseň v české verzi Hrad přepevný. Na závěr přednášející ocenil své pozorné posluchače sladkou odměnou.

Ale to už v Juvetusu v Novém městě propukal program pro mladé v podobě výstupu rappera MC Darce, který započal svůj koncert písní : Jsem Křesťan! Každá z jeho písní měla v sobě hlubokou myšlenku. Mnohé nenechal sedět na židli a to vypovídá o tom, že se koncert všem zúčastněným líbil. Nesmíme opomenout odvážné parkouristy, kteří se stali předskokany pro tento večer.

V pátek odpoledne za krásného podzimního počasí se děti vydaly po stopách slavného reformátora. Připravená byla zábavná stezka v parku Boženy Němcové a na konci na ně čekaly pěkné ceny.

O příjemně strávený páteční večer se postaral pohodový písničkář Pavel Helan, finalista televizní show Česko Slovensko má talent, na jehož koncert jsme se vydali do restaurace Ovečka v Karviné – Ráji. Jeho milý a zábavný zpěv rozzářil posluchačům českým, ale i polským úsměv na tváři. Zazpíval nám hned v několika jazycích, z jeho hitů můžeme zmínit například iBůh nebo publikem velmi oblíbenou píseň Zubařka.

V sobotu byl přichystán klidnější program v Komunitním centru Agape s názvem Ztišení u kříže, které vedl diakon David Pasz. Zpívaly se chvály a modlilo se. Následovala zajímavá vernisáž obrazů Andrzeje Cieslara rovněž v KC Agape, kterou si můžete přijít prohlédnout až do konce letošního roku. Jeden z malířových obrazů u nás zůstává a už teď zdobí bohoslužebný sál. Nezapomenutelný umělecký dojem došperkoval výstup varhaníka Mgr. Tomáše Wacławka.

Poslední den oslav začal slavnostní bohoslužbou, na kterou přijal pozvání biskup SCEAV Mgr.Tomáš Tyrlík. Své kázání zaměřil na tři velká slova z Bible: Milostí jste spasení.

Odpoledne bylo znovu ve znamení hudby v podobě setkání pěveckých sborů. To už pátým rokem pořádá náš evangelický pěvecký sbor spolu se sborem Hejnał Echo a letos si přizval sbor karvinských adventistů sedmého dne. Všechny sbory podaly krásné výkony, a tak už se těšíme na šestý ročník.

Michaela Pištěláková

Impuls week<< >>Instalace Pastora

About the author : sceavk

You must be logged in to post a comment.